VBeXpress 4.0

Fantasztikusan gyors és precíz AutoCAD alapú vasbeton szerkesztő program.

AutoCAD 2000-2006 - AutoCAD LT 2004-2006

A VBexpress vasbetonszerkesztő program 1998 decemberétől tartó megléte folyamán dinamikusan fejlődött és ma már több mint 350 felhasználót tudhat hívei között. A program rendkívüli hatékonyságával, sokoldalú képességeivel győzte meg egyre népesebb felhasználói táborát. A 2004-es év végén megjelent a VBexpress 4.0 verzió. Az alaposan átírt új verzió gyorsabb; könnyebben, szabadabban használható; egyszerűbb, logikusabb felépítésű. Ezáltal könnyebben elsajátítható; a munka vele sokkal hatékonyabb. Az elkészült rajzok világosak, áttekinthetők, könnyebben kezelhetők

 

A VBeXpress AutoCAD alapú, de viszonylag kevés AutoCAD ismeret szükséges hozzá. Ez annak köszönhető, hogy a vasalási tervek elkészítésének szinte összes fázisát kezébe vesz a vasbetétek beszórásától a tervlap keretezéséig, kótázásig, feliratozásig.

A VBeXpress az AutoCAD környezetben speciális objektumként kezeli a vasszerelési rajzok elemeit. Ezen objektumok a munka során bármikor - egyenként, vagy csoportosan - a tulajdonságaik megváltoztatásával módosíthatók, ami rendkívül gyors és biztonságos munkát tesz lehetővé. A vasalási objektumokon kívül néhány, autocad alatt is meglévő objektum képességeit is kiterjeszti (pl. méretvonal), valamint nem kifejezetten vasalási objektumokat is használ. (pl. szintkóta, keret, speciális szöveg). Ezáltal a készülő rajz önálló életet kezd, megkímélve bennünket attól, hogy állandóan módosítani kelljen mindent. (pl. ha egy szintkótát átmozgatunk, akkor annak felirata automatikusan igazodik az új szinthez).

A program tartalmaz egy ún. billentyűdriver programot is, aminek segítségével egyetlen billentyű lenyomásával indíthatjuk a parancsokat. Így nem kell elmozdítani a parancskiadáshoz a szálkeresztet a rajzterületről, de nincs szükség tablet-re sem. Használhatók parancskiadásra olyan billengyű és egérkombinációk is, amik a normál AutoCAD alatt nem érhetők el. Az egyes objektumokra az egér jobb gombjával kattintva intelligens helyi menük jelennek meg, amik kifejezetten az adott objektumra érvényes parancsokat tartalmaznak csak. 

       

Több funkciónál, ilyen pl. a módosítás parancs, a program felismeri, hogy melyik objektum "felett" áll, és ennek függvényében hajtja végre a megfelelő funkciót. Így a programhasználat egyszerűvé, rutinszerűvé válik, mert ugyanazt a billentyűkombinációt kell használni, ha egy vasat, hálót, létrát, vagy éppen szintkótát akarunk módosítani. A nagyon gyakran használt funkciókat (pl. objektummódosítás) a CTRL, ALT, vagy SHIFT + Jobb egérgomb kattintásával tudjuk elérni.

A legtöbb adatmegadás dialógusablakokon keresztül történik, minden dialóguselem buboréksúgóval rendelkezik, aminek segítségével gyors tékoztatást kapunk az adott elem használatáról, jelentőségéről.

 

Ahol a dialógusok hosszegységeket jelenítenek meg, ott lehetőség van a megjelenítés mértékegységének, módosítására.

A dialóguselemeken az egérgőrgő intelligensen viselkedik, így a legtöbb helyen pusztán görgetéssel, gépelés nélkül tudjuk bevinni az adatokat.

A program amennyire lehetséges, próbálja kitalálni, hogy mit szeretnénk csinálni. A vasalási elemek a zsaluzás kontúrjainak segítségével gyorsan "bedobálhatók", az útólag szükséges módosítások intelligens AutoCAD parancsokkal és a tulajdonságdialógusok segítségével gyorsan elvégezhetők. Bár a program minden vonatkozásban nagyszabású testreszabhatóságot, beállíthatóságot biztosít, a munka telepítés utáni megkezdését azonban a "gyári" default értékek biztosítják. Összetett funkciók segítségével pillanatok alatt létrehozhatunk komplett vasfekvéseket vagy kioszthatunk teljes hálómezőket is.

 

A legtöbb látható objektumhoz, (pl. vas, háló, létra, felirat) tartozik egy stílus tulajdondság is. A stílus módosításával az objektum látványa azonnal megváltozik, anélkül, hogy magának az objektumnak bármely tulajdonsága megváltozna.

 

 

 

 

Több VbeXpress objektum rendelkezik vasalási réteg tulajdonsággal.  

A vasalási rétegből származtathatjuk az  objektum egyes tulajdonságait, így pl. egy "alsó alapvasalás" rétegen lévő összes vas átmérőjét egyetlen mozdulattal megnövelhetjük, ha erre van szükség. A vasalási rétegek az AutoCAD fóliákhoz hasonlóan egyenként, vagy csoportosan ki/be kapcsolhatók. Az AutoCAD státussorában pedig mindig láthatjuk az éppen aktuális vasalási réteget.

   

A program egyik legösszetettebb objektuma. Megjelenését tekintve az AutoCAD szöveg re hasonlít, de attól eltérően tartalma konstans szövegtagokon kívűl, az objektum tulajdonságainak megfelelő fizikai jellemzőket (átmérő, hossz, osztássköz stb.) is megjelenítheti. A szöveg kiértékelése egy ún. formátumstring segítségével történik. Pl. egy ilyen formátumstring: $s?[$six]$dx^2.0$u?[ ]%%c$fi^3.0$i![/$ok^2.0]
Az alábbi kiírást eredményezheti, az egyes $ os tagok kiértékelése után:
29f35/15.

A formátumstringgel bárhogyan, és szinte bármit kiírathatunk pillanatok alatt átalakíthatjuk a kíírásokat a British Standard, vagy akár a DIN szerintiekre is, intelligens módon. A feliratobjektumok 6 felirattagból állhatnak, ennyi bőségesen elég minden célra. Az egyes tagokat a feliratstílus segítségével úgy alakíthatjuk, hogy ezek csak a szerkesztés során látsszanak, de nyomtatáskor ne. Ezzel sok ellenőrzést már a rajzolás során megejthetünk.

 

Egyes objektumokat (vas, háló, pont) a program egy automatikus pozicionálás (kigyűjtés) során ellátja poziciós jellel. Nekünk egyáltalán nem kell törődnünk azzal, hogy melyik vas milyen alakú, van-e olyan alak máshol is stb., mivel a program ezt megteszi helyettünk. De ha úgy akarjuk be is avatkozhatunk a pozicionálás folyamatába úgy, hogy egyes vasfekvéseknek lerögzítjük a poziciós jelét.

 

Az ellentmondásokra figyelmeztet a program. A pozicókra később rákereshetünk, fagyaszthatjuk őket, vagy éppen újrapozicionálhatjuk egy súlyozás alapján őket. Lehetőség van egy adott tervállapot szerinti poziciók rögzítésére is. Az egyes poziciós jelek nem csak számokat, hanem tetszőleges stringeket is tartalmazhatnak. A különféle objektumokat különféle (egyedileg beállítható) pozicionálási szabály szerint pozicionálhatjuk (pl. Hálókat H1, H2, Hn, míg a vasakat 1,2,3… n szerint)

 
Lehetőség van vasalási réteg szerint megkülönböztetett pos jel hozzárendelésre is.

 

Ezen objektumtulajdonságok segítségével megoldható, hogy egyetlen dwg-ben dolgozzunk fel egy olyan projektet, ami kinyomtatva csak több tervlapon fér el, vagy egy dwg-ben kezeljük pl. egy épület összes pillérjét, de a pozicionálás mégis tervlap szerint történjen.

 

a legutolsó összegyűjtés, vagy egy korábbi lefagyasztott állapot pozicionálását tükrözik. Készíthetünk szűrt táblázatokat is, amiben vasalási réteg, felhasználói tulajdonságkód és pos csoport alapján szűrhetjük a táblázat elemeit.

A táblázatobjektumok táblaleíró sablon alapján készítík el a táblázatot, így saját igényünknek megfelelően a legkülönfélébb táblázatokat tudjuk előállítani.

 

A program a több helyen ábrázolt objektumokat referenciák segítségével oldja meg. Egy helyen ábrázoljuk a "fő" vagy ősobjektumot, a többi helyen csak ennek referenciáit. A referenciák követik a főpéldány összes változását, nincs szükség arra, hogy ha módosítja az alaprajzon a vasbetét átmérőjét, akkor az összes metszetnél is ezt meg kelljen tennie. A program fő elve: "minden adatnak pontosan 1 forrása legyen". A referenciák nem számítanak bele a kigyűjtésbe sem és csak a hozzájuk tartozó főpéldánnyal egyező poziciós jelük lehet. A vbexpress mindig tudja mi minek a referenciája, így ha letörlünk egy főpéldányt a rajzról, azonnal törlődik annak összes referenciája is.

 
Fontosabb VBeXpress objektumok:

A vasszerkesztés legfontosabb objektuma. Vonalláncból származtatott síkbeli, de 3D ben elhelyezkedő alakzat. Dialóguson keresztül, vagy AutoCAD-os módszerekkel (nyújtás, fogópontok) szerkeszthető

Az alak bármely szakasza lehet változó. A változást vagy manuálisan adjuk meg, vagy geometriai határok segítségével. Ez utóbbi esetben a vas követi a későbbi geometriai változást.  

Néhány további képesség:
·       Vasstílus alapú megjelenés
·       Tetszőleges síkbeli kampózás
·       Tetszőleges síkbeli vasalak
·       Spirálkengyel
·       2  térbeli szár megadási lehetősége így kialakíthatók a sámlivasak és a rövid konzolvasak is.
·       Intelligens viselkedés a "stretch" parancsra
·       8féle referencia

Ezek segítségével tudjuk a vasakat kiosztani. A létra vonalláncból származatott síkbeli alakzat. Megjelenését a létrastílus határozza meg. 

Különbőző módosításokat tehetünk a szabályosan kiosztott létrán:

       Szakaszokat vághatunk ki belőle (multilétra)

       Eltérő osztásközű szakaszokat készíthetünk (multilétra)

       Ritmikus kiosztási szabályt alkalmazhatunk

       Szabadon megváltoztathatjuk az osztásköz mérésének irányát

A fenti módosításokat tetszőlegesen keverhetjük is. Változó hosszúságú vasfekvéseknél a program korrektül figyelembe veszi a multilétrák, kihagyások stb. hatását is.

Néhány további képesség:
·       additív darabszám megadási lehetőség
·       térbeli korrekció megadása (koporsófödém)
·       intelligens viselkedés a "stretch" parancsra
·       3féle referencia

 

Vonalláncból származó síkbeli objektum. Egyik fő tulajdonsága a hálótípus, amit vagy a közismert hálótípus-készletből betöltünk, vagy egyedileg, a hálótípus dialógus segítségével megszerkesztjük.

A hálótípus-szerkesztő segítségével lyukakat is kivághatunk. A nagy felületeket egyetlen lépésben, egy tartomány kijelölésével tudjuk kiosztani.

   

Néhány további képesség:
·       Hálóstílus alapú megjelenítés
·       Tetszőleges síkbeli hálókontúr
·       Hajlított hálók
·       Mezőben felírt hálók
·       Kigyűjtés után: hálószabási ajánlat-táblázat
·       7féle referencia

Néhány egyéb VbeXpress objektum:

                

        

            

    

        

        

 

Hivatalos forgalmazók:

TERC CAD Stúdió, Budapest

Gősi Tamás, Bősárkány

Kiss Imre, Debrecen

MiniComp Kft., Pécs